Бутлі для води з полікарбонату та ПЕТ
01.06.2023

Сьогодні пластикові пляшки для води на 19 л виготовляють з різних видів типів сировини: полікарбонату і поліетилентерефталату. При цьому в суспільстві точаться суперечки. який матеріал кращий. Наприклад, полікарбонатні пляшки – багатооборотні та довговічні, що наділяє їх практичністю, а використання такої тари рентабельне для компаній-постачальників води. У той же час поліетилентерефталат виграє за рахунок якості складу. В цілому, обидва види сировини мають свої особливості та переваги, через що затребувані у виробництві

Зміст

Характерні особливості виробів полікарбонату

РС (саме так у міжнародній класифікації маркується даний матеріал), виробляють методом полімеризації фосгену та бісфенолу А. Останній представляє собою синтетичний аналог естрогену – жіночий гормон. Ця речовина відома з 60-х років. Отримують його при конденсації фенолу в суміші з ацетоном.

Інший компонент полікарбонату – фосген відомий з початку ХХ століття. У Першу та Другу світові війни ця речовина застосовувалася як хімічна зброя. Маючи токсичний ефект, фосген вражав на людей. Цікаво, що для виготовлення хімічної зброї її заборонили використовувати ще 1993 р. через високу шкоду, але при цьому фосген дозволений у промисловості. Зокрема, цей компонент застосовується для виготовлення полікарбонату.

Не дивлячись на утримання в РС суліях бісфенолу А і фосгену, вони користуються попитом. Причина у їх відмінних експлуатаційних властивостях:

 • надійності;
 • стійкості до зносу. Один бутель можна використовувати до 60 разів;
 • термостійкості, що дозволяє мити вироби з полікарбонату при t◦С > 60 градусів (відповідно до рекомендацій EWBA). Але при цьому варто врахувати, що нагрівання матеріалу понад 70 градусів призводить до виділення сполук бісфенолу;
 • придатність для повторної переробки.

Але зазначимо, що РС – відноситься до дорогих матеріалів, через що виробництво виробів з нього вимагає великих витрат. Не варто скидати з рахунків і потенційну шкоду пляшок із полікарбонату через вміст бісфенолу та фосгену. Цей чинник є основним, чому у промисловості почали шукати альтернативу РС. Сьогодні це – поліетилентерефталат.

Особливості та переваги виробів з ПЕТ

Ключовою відмінністю пляшок для води 19 л з поліетилентерефталату є відсутність у складі бісфенолу, що робить їх безпечнішими для здоров'я . До переваг виробів із ПЕТ варто також віднести й інші характеристики:

 • легкість;
 • стійкість до низьких температур;
 • слабкі показники адсорбції запахів;
 • удароміцність.

В той же час, пляшки з ПЕТ мають низькі показники стійкості до високих температур. При нагріванні матеріалу понад 60°С починається вивільнення шкідливих сполук (наприклад, сурми, що має II клас небезпеки). Через цю особливість ускладнюється утилізація пляшок з ПЕТ.

Ще варто відзначити технологічну особливість виробництва – з поліетилентерефталату не виходить видувати одноразові бутлі з ручкою, але ручку можна інтегрувати механічним способом. Замовити ручки на бутлі можна також у нас, у компанії Завод Преформ налагоджено масове виробництво цих виробів.

Заборони на використання тари з РС у світі

Зміст у полікарбонаті шкідливих фосгену та бісфенолу А став причиною, чому цей матеріал почали забороняти для виробництва посуду. Першою у світі заборону запровадила Канада у 2008 році. 2010 року в цій країні внесли бісфенол А до списку особливо небезпечних речовин.

У цьому ж році, в США бісфенол А також був офіційно визнаний шкідливим компонентом. У 2012 році FDA (Управління з саннагляду за якістю продуктів Мінздаву Сполучених Штатів) запровадило заборону на використання РС як сировини для дитячого посуду. З 2013 р. заборонило застосовувати бісфенол як компонент для виготовлення упаковок для дитячих сумішей у США.

У 2011 році заборони почали впроваджувати і в Європі. У березні Єврокомісія заборонила застосовувати бісфенол при виробництві пляшечок для дитячого харчування, а з червня в зоні Євросоюзу було накладено заборону на продаж та імпорт дитячого посуду з бісфенолом у складі.

Не залишилася осторонь Австралія. Вчені цієї країни, які брали участь у групових дослідженнях у 2014 році, почали закликати уряд наслідувати приклад США, Канади та Євросоюзу та запровадити заборону на бісфенол А як сировину для виробництва посуду та тари.

Першою країною Європи, яка повністю заборонила полікарбонат як сировину для виробництва тари або будь-якого посуду стала Франція. Відповідний закон було зареєстровано у 2015 році.

Повною мірою або частково, заборона на бісфенол А діє в державах Південної Африки, Малайзії, Бразилії, Китаї, Еквадорі, Аргентині, більш ніж 10 штатах Північної Америки та ін.

Така тенденція явно вказує на те, що поступово тара з ПЕТ витіснятиме полікарбонат з ринку. Тому виробникам сулій для води вже зараз варто подбати про оснащення цехів відповідним обладнанням для відливу. Прямо зараз можна замовити преформи ПЕТ у нас.

Завод Преформ: чому з нами вигідно співпрацювати

Наша компанія спеціалізується на виробництві ПЕТ преформ для виготовлення пластикових пляшок і флаконів різної ємності, а також ручок для баклажок та кришок для пляшок. Ми самі замовляємо сировину, займаємось її підготовкою, за запитом можемо фарбувати матеріали у різні відтінки за допомогою барвників. На ринку «Завод Преформ» також відрізняє високий рівень клієнтоорієнтованості. Виявляється це у таких властивостях:

 • супровід менеджера протягом усього періоду співпраці;
 • можливість надання преформ індивідуального дизайну;
 • дотримання термінів та відправлення продукції по всій Україні.

Крім того, ми забезпечуємо суворий контроль на всіх етапах виробництва товарів. Відповідальне ставлення до роботи та зацікавленість у позитивному результаті співпраці дозволяють нам гарантувати якість послуг та продукції.