Як правильно утилізувати ПЕТ тару
31.07.2023

ПЕТ-тара – одноразовий матеріал, який дуже повільно розкладається і при неправильній утилізації шкідливо впливає на навколишнє середовище. Дрібнодисперсні частинки пластику при попаданні у воду та повітря згубно впливають на екосистему і навіть можуть проникати у харчові ланцюги. Виробництво вимагає значної кількості нафти, а також енергії, що призводить до викиду парникових газів та посилення зміни клімату. Утилізація ПЕТ пляшок дозволяє впровадити вторинне використання у вигляді переробленого пластику, що сприяє економії ресурсів та зменшенню тиску на природні джерела.

Зміст

Способи утилізації пет-продукції

Переробка пластику дозволяє створити замкнутий цикл споживання ресурсів, коли використаний пластик повторно застосовується для виготовлення нових продуктів, зменшуючи необхідність у видобутку сировини. Існує кілька способів утилізації ПЕТ-тари:

  1. Механічна переробка та гранулювання. Тари із пластику подрібнюються і перетворюються на стружку або гранули. Вторсировина використовується для виготовлення іншої пет-продукції.
  2. Хімічна переробка. Деякі технології дозволяють розкласти ПЕТ-тару на молекулярному рівні, щоб отримати сировину для виробництва пластиків або інших хімічних продуктів.
  3. Піроліз. Пластикова тара може бути спалена у спеціальних установках для виробництва електро- або теплової енергії.
  4. Компостування. Деякі спеціальні біорозкладні ПЕТ-тари можуть бути піддані компостуванню в промислових умовах, де вони розкладаються на натуральні компоненти без шкоди навколишньому середовищу.
  5. Механічна регенерація. Цей метод заснований на очищенні, стиранні та регенерації ПЕТ-тари, щоб вона стала придатною для повторного використання.
  6. Вторинна переробка. ПЕТ-тара може бути перероблена та використана для створення різних виробів, таких як одяг, текстиль, меблі, килими та багато іншого.

Утилізація пет-пляшок: особливості процесу

Підготовка пляшок до утилізації залежить від системи збору та переробки. Важливо заздалегідь відокремити відходи: зазвичай ПЕТ-вироби збирають у спеціальні контейнери або сміттєві баки для пластику. Щоб запобігти появі неприємного запаху та знизити ризик розвитку бактерій та плісняви, рекомендується промити пляшки від залишків вмісту. Видаліть кришки та етикетки перед здаванням пластикових тар – це спрощує процес переробки. Стиснення пляшок та їх упаковка в мішки або контейнери допомагають економити місце та підвищують ефективність транспортування. 

завод з утилізації ПЕТ пляшок

Утилізація пет-пляшок на виробництві більш структурована та організована. Процес збирання та класифікації пластикової продукції автоматизований за допомогою спеціальних пристроїв. Спочатку пляшки відокремлюються від інших відходів, таких як картон, скло або метал, а потім сортуються за типом та кольором для оптимізації переробки. Відмивання та попереднє очищення від залишків продукції та інших забруднень – важливий етап. Від цього залежить якість та безпека подальшої переробки. Далі – процес дроблення та подрібнення виробів, для цього використовують дробарки та гранулятори, залежно від типу виробництва та обладнання.

Дроблений пластик піддається додатковому миття та знезараженню для видалення залишків забруднень. Після етапу підготовки перероблений ПЕТ може бути використаний для виробництва нових виробів. Для цього використовують різні технології, включаючи екструзію, лиття під тиском та формування.

Застосування вторинної сировини з пластикових пляшок

Переробка та використання вторинної сировини допомагають зменшити негативний вплив пластику на навколишнє середовище та підтримують стійкість виробництва. Вторсировина використовується для виробництва контейнерів, кришок для баклажек, пляшок для миючих засобів, косметики, засобів особистої гігієни, каністр тощо. З отриманого матеріалу виготовляють пластикові пакети, мішки для сміття та інші упаковки різних типів. Преформи для пляшок – попередньо виготовлені форми або заготовки для виробництва пластикових пляшок методом видування. Вони створюються з переробленого пластику та дозволяють оптимізувати виробництво пет-продукції, скоротити споживання нових сировинних матеріалів та знизити негативний вплив на навколишнє середовище. Перероблений ПЕТ може використовуватися для виробництва автомобільних деталей, наприклад, бамперів, оббивки салону, килимів та ін.

Серед інших способів застосування вторинної сировини:

  1. Будівництво. Зокрема виробництво різних будівельних матеріалів, таких як ізоляція, плити, каркасні елементи, хвилясті листи для покрівлі та ін.
  2. Меблі. Перероблений пластик може бути використаний для виробництва меблів, включаючи стільці, столи, підставки для рослин та інші предмети інтер'єру.
  3. Текстильна промисловість. ПЕТ використовується для виробництва поліестерових тканин та поліефірних волокон, для пошиття одягу, створення взуття та флісових виробів.

Прийом тари на переробку та подальше транспортування

Утилізаційні компанії реалізовують різні технології переробки ПЕТ-продукції. Перед транспортуванням використовують механічний прес для того, щоб скоротити обсяги первинної партії та знизити фінансові витрати на перевезення.

Передавати на переробку потрібно тільки ретельно відсортовану тару, яка вже попередньо підготовлена. Прийом ПЕТ-пляшок має особливості: вироби повинні бути без пробок, ковпачків та етикеток, мати однаковий матеріал та схоже маркування. ПЕТ-сировина, що входить після доставки на підприємство, проходить спеціальний контроль. Машина, що супроводжується кіпером, зважується та перевіряється на наявність необхідної документації. Під час перевірки вибірково визначається пластиковий виріб, який оглядають. Зрештою представники служби контролю якості встановлюють відповідність сировини всім критеріям та вимогам.