Переробка пластику для повторного використання
31.10.2022

ПЕТ сировина користується великою популярністю в легкій промисловості. Її виробляють у величезних масштабах, тому переробка пластику стає пріоритетним напрямком багатьох компаній та улюбленою темою для обговорення екоактивістів.

Зміст

Матеріал легкий за вагою, міцний та прозорий, що важливо для реалізації рідких продуктів. Пластикові пляшки дешеві у виготовленні можуть довго зберігати рідину і не псуються при транспортуванні. ПЕТ сировина використовується для розливу:

 • ✅ алкогольних та безалкогольних напоїв;
 • ✅ косметичних та гігієнічних засобів;
 • ✅ води;
 • ✅ рослинних олій;
 • ✅ медичних препаратів;
 • ✅ побутової хімії;
 • ✅ паливно-мастильних матеріалів і т.д.

Гори відходів засмічують землю і воду, створюючи катастрофічну ситуацію. Дедалі більше людей відмовляється від пластикової продукції, але це не рятує становище. Однак вирішення проблеми є, і в деяких країнах активно використовується. Це заводи з переробки пластику, які дають ПЕТ виробам друге життя.

Як відбувається переробка пластикових пляшок

 

На зорі своєї появи пластикові пляшки не викидалися. Креативні люди робили з них предмети декору, іграшки та корисні пристрої для дачі. Згодом мода на подібну творчість пройшла, і тара стала масово накопичуватися на полігонах для сміття. На відміну від інших різновидів пластику, поліетилентерефталат (ПЕТ) придатний для переробки та використовується для виготовлення тканин, тари, меблів та багато іншого.

Технологія отримання вторинної сировини складається з кількох етапів:

 1. ✅ Збір та сортування тари за кольором (прозорий, зелений, коричневий та блакитний). Найвище цінується сировина з пластику без барвників, оскільки її можна використовувати при вторинному виробництві преформи для пластикових пляшок.
 2. ✅ Видалення кришок, етикеток та інших деталей, виготовлених з матеріалів, відмінних від ПЕТ.
 3. ✅ Очищення сировини водою від залишків органічних та неорганічних речовин.
 4. ✅ Сушіння пляшок.
 5. ✅ Пресування.
 6. ✅ Ретельне подрібнення сировини з попутним видаленням залишків етикеток.
 7. ✅ Миття отриманих пластівців та їх сушіння.

Залежно від подальшого призначення сировина зберігається в різних умовах. Для пресованого пластику важлива вологість повітря та щільність, з якою насипний матеріал уклали на збереження.

Види сировини з переробленого пластику

 

Стандартна переробка пет пляшки на виході дає флекс пластівці. Це дрібні плоскі фрагменти тари, які використовують із виготовлення хімічних волокон та інших виробів. Продукція, створена на основі флексу пластівців, не застосовується в харчовій промисловості, тому що не витримує високі екологічні стандарти. Натомість із сировини можна зробити деталі для автомобілів, меблі та інші корисні речі.

гранули з флекс пластівців

Вторинна переробка перетворює флекс пластівці на гранули. Вони вважаються ціннішим матеріалом, і охочіше купуються великими компаніями. Процес виготовлення гранул складається з кількох етапів:

 1. ✅ Перероблений пластик у формі флекс пластівців промивають у воді з додаванням лугу.
 2. ✅ Ретельно висушують отриману масу.
 3. ✅ Подрібнюють.
 4. ✅ Нагрівають для пластичності, після чого витягують у тонкі нитки.
 5. ✅ Нитки дроблять на гранули певних розмірів.

Отриману сировину продають за вартістю в 1,5-2 рази, що перевищує ціну 1 кг флекс пластівців.

Де використовують перероблений пластик

 

ПЕТ сировина йде на подальшу обробку одним із способів:

 1. Видувне формування. Використовується, щоб робити пляшки із переробленого пластику. Прозору сировину при температурі 10-50 градусів перетворюють на тару. Пляшки з вторинного матеріалу виглядають новими, але піддаються лужному впливу та мають низьку ударну в'язкість
 2. Лиття під тиском. Для цього методу використовуються гранули, висушені при 120 градусах. Готова сировина під тиском виливається у спеціальних формах. Часто використовується для виробництва авто деталей, елементів систем освітлення, преформ для тари, покриття для підлоги
 3. Екструзія. Високотемпературний вплив на ПЕТ сировину з використанням роздування або розплаву на спеціальних валках при 290 градусах. Методом екструзії виготовляються плівки для пакувальної галузі та різні термоусадки.
 4. Термоформування. Необхідно для виробництва пакувальних плівок та ПЕТ листів. Їхнє широке використання можна побачити в кожному супермаркеті або аптеці.

Люди постійно замислюються, що можна зробити з переробленого пластику. Експерименти на цій ниві призвели до виникнення синтетичних волокон. Вони широко використовуються для виробництва зимових утеплених тканин, постільної білизни, спортивної форми та повсякденного одягу. З пластикових волокон тчуть килими, виготовляють неткані матеріали, канати та пакувальні стрічки.

Подрібнена ПЕТ сировина застосовується для будівельних матеріалів, тротуарної плитки з бордюрами, і навіть як дорожнє покриття. Перероблені пляшки перетворюються на ящики, каналізаційні люки, спорттовари, сумки, труби, меблі, канцелярське приладдя. З пластику роблять навіть велосипеди, з легкою міцною рамою, яка не іржавіє за високої вологості.

ПЕТ є відмінним матеріалом для 3D-друку та верстатів з ЧПУ. Під час нагрівання матеріал не виділяє шкідливі речовини в атмосферу, а значить, не псує здоров'я людини. Використання перероблених пляшок економить до 40% енергії на виробництво нових речей та зменшує кількість сміття, що забруднює планету.