Що краще при рециклінгу: ПЕТ гранули чи флекси
19.12.2022

ПЕТ упаковка для розливу та реалізації рідких харчових продуктів та питної води стає все більш популярною. У зв'язку з цим дедалі гостріше відчуваються екологічні проблеми через занадто велике скупчення пластику у природі та її негативного впливу стан довкілля. Проблему вдається вирішити методом рециклінгу – переробки термопластику. Спочатку з відходів одержують ПЕТ-гранулят або флекси, а потім цю сировину використовують для виробництва товарів. Вторинний ПЕТ йде на виготовлення пакувальної та технічної плівки, поліефірного волокна, преформ та багато іншого. З'ясуємо, яку сировину можна вигідніше використовувати у процесі рециклінгу ПЕТ: флекси або гранулят.

Що таке флекси

Найбільш поширеним видом переробки пластикових пляшок є виготовлення з них шматочків дрібної фракції – флексів. Процес вимагає пластифікації ПЕТ відходів. Він проходить у кілька етапів:

 

 1. Сортування пластику від інших видів полімерної тари.
 2. Подрібнення.
 3. Мийка та чищення від етикеток, клею та забруднень.
 4. Агломерування.

На виході утворюються флекси – дрібні шматочки пластику різного кольору та форми. Надалі їх використовують для виробництва вторинних матеріалів та упаковки або вторинної сировини. гранулята. Зберігають та перевозять флекси у поліетиленових мішках вагою від 420 до 930 кг.

Що собою являє гранулят

Другий метод переробки пластикових пляшок – це виготовлення їх ПЕТ-гранулята. Ця сировина виходить в результаті подрібнення та пластифікації полімерних матеріалів. Утворений в результаті переробки відходів гранулят є дрібними безбарвними або забарвленими гранулами або зернами розміром не більше 12 мм. Така вторинна сировина коштує в 1,5 дешевше від первинного грануляту. Надалі воно йде на виготовлення нових пластикових пляшок, технічної плівки, синтетичних волокон.

Як отримують гранули

Для виробництва гранул з відсортованого та підготовленого пластику необхідно спеціальне обладнання – гранулятор. У ньому сировина (флекси) обробляється з метою позбавлення його від вологи та внутрішніх домішок. Процес виглядає так:

 1. Вторсировина надходить у бункер для завантаження, де вона відокремлюється від металевих включень.
 2. Під впливом високої температури та вакууму пластикові пластівці позбавляються від вологи та сторонніх домішок.
 3. В екструдері сировина розплавляється і проходить ще одну стадію очищення.
 4. Далі елементи ріжуться на гранули і кристалізуються.   

На виході виходить матеріал у вигляді зерен добре очищений і з підвищеними характеристиками в'язкості.

Переваги ПЕТ-грануляту

Щоб зрозуміти, який вид вторинної сировини краще використовувати для виробництва товарів, достатньо порівняти їх технічні характеристики. Флекси мають низку недоліків у порівнянні з ПЕТ-гранулятом. Основні з них:

 

 • Погано очищені, що призводить до потрапляння в готові вироби сторонніх включень, через що товари виходять низької якості . Гранули проходять кілька щаблів очищення і позбавлені цього недоліку.
 • Вологі та злипаються в грудки. Гранули менш гігроскопічні і не схильні до злипання, так відсоток залишкової вологи в них невеликий.
 • У 3 рази легше гранул, тому транспортування великих обсягів обходиться в рази дорожче, ніж гранул.

Якщо порівнювати технічні характеристики цих двох видів вторсировини, то виходить, що ПЕТ-гранулят є більш якісним видом матеріалу. Він найбільше придатний для вторинної переробки та виготовлення промислових товарів. Крім того, продуктивність обладнання для виробництва грануляту на 40-60 % вища за потужності обладнання для флексів.

 

Асортимент підприємства «Завод преформ»

Компанія «Завод преформ» успішно реалізує готову ПЕТ тару різного обсягу та преформи для пластикових пляшок. Запорука успішності фірми – використання якісної сировини, сучасного обладнання та інноваційних розробок у сфері виготовлення ПЕТ ємностей. Асортимент товарів заводу надзвичайно широкий: є пластикові пляшки різних форм, розмірів та обсягу, а також різні преформи (заготівлі) для видування пластикових пляшок. Використання продукції компанії «Завод преформ» дозволить побудувати прибутковий та успішний бізнес.