Пляшки із тритану - альтернатива ПЕТ?
01.06.2023

Заборона у світі на використання бісфенолу А для виробництва посуду через його шкоду для здоров'я, гостро порушила питання про необхідності безпечнішої альтернативи. Багато компаній билися над пошуком рішення. Це вдалося американській фірмі Eastman, яка в 2007 році представила свою інноваційну розробку – міцний, прозорий, термостійкий пластик тритан.

Зміст

Даний матеріал творці подавали як абсолютно безпечний, «революційний», активно просуваючи його на ринку. Це мало ефект, незабаром тритан став користуватися попитом, незважаючи на досить сумнівну репутацію компанії-виробника. Справа в тому, що заснував Eastman шанувальник альтернативної медицини, який серед інших способів терапії активно просував уринотерапію. Крім того, компанію звинувачували у фальшуванні результатів досліджень (в т.ч. з тритану). А 2014 року фірма потрапила в екологічний скандал. в ході аварії стався витік хімікатів. Через це 300 тис. осіб населення Західної Вірджинії на цілий місяць втратили питну воду.

Популярність матеріалу у світі

Компанія Eastman стала першою, яка запустила масове виробництво пластикових предметів із застосуванням тритану. Після доопрацювання складу вона налагодила промислове виготовлення дитячих пляшечок

Цей пластик незабаром почав широко використовуватися для виробничих товарів, деякі інші підприємства в США застосовували його у харчовій галузі. Особливим попитом tritan став користуватися у країнах третього світу (Латинська Америка, Індія), Китай. Причина у його доступності. Перед економічною вигодою, питання шкоди та потенційної небезпеки для цих держав відходить на другий план.

Своєю чергою, компанія Eastman вирішила використати дані країни як «дослідне поле». По суті, виробник за порівняно невеликий бюджет проводив дорогі маркетингові кампанії з поширення інформації про безпеку "інновації". Робилося це для того, щоб після досліджень матеріалу тритану за позитивних результатів активно пропагувати його в Канаді, США. Тим самим, Eastman планував збільшити продажі та постачати сировину для більшої кількості американських компаній.

Цікаво, що деякі виробники зі США буквально відразу скористалися альтернативою бісфенолу, налагодивши виробництво пляшок з тритану, обсягом 5 галонів (по-нашому – 19 л.). Причини попиту на сировину, безпека якої не була на той момент точно підтверджена у таких факторах:

  • ✅ нестача інших більш практичних матеріалів;
  • ✅ зниження попиту на пляшки з полікарбонату через категоричну відмову споживачів їх купувати;
  • ✅ великий попит на ПЕТ (в 3 рази більше пропозиції).

При цьому, tritan у США не є конкурентом PET. Компанії, які мають доступ до поліетилентерефталату, купували для виробництва пляшок саме його. Тритан використовували ті підприємства, які не могли закупити ПЕТ через його недостатню кількість на ринку

Але як ми писали вище, така ситуація склалася на момент, доки не було проведено довгострокові дослідження матеріалу. При цьому виробник не був упевнений, чи безпечний тритан.

Дослідження матеріалу

На момент активного просування своєї розробки на ринку компанія Eastman (оцінювалася в 7 млрд. доларів) запевняла клієнтів, що було проведено тестування нового матеріалу. Згідно з цією інформацією, результати показали його безпеку. Але методи, які використовувала компанія, були обрані не з тих, які відповідають чесним стандартам бізнесу.

Як стало зрозуміло після вивчення внутрішніх документів, Eastman для тестування у 2008 році підписала контракт із науковою фірмою Sciences International. Причому ця компанія на той момент вже мала сумнівну репутацію. Вона була помічена в дезінформації споживачів щодо побічних дій сигарет (на замовлення однієї тютюнової компанії), що призвело до смерті кількох курців. Але це не зупинило засновників Eastman. Вони підписали контракт на дослідження, в ході якого передбачалося використання комп'ютерного моделювання під час упорядкування прогнозів виділення структурою тритану синтетичних естрогенів.

Після незалежних досліджень з'ясувалися цікаві факти:

  1. ✅ Тестування tritana як єдиного компонента не було здійснено. Перевірялися окремі складові матеріалу.
  2. ✅ Тріфенілфосфат (ТЕЦ), який входить до складу тритану за естрогенністю, перевищує бісфенол А.
  3. ✅ ТЕЦ не було перевірено на шкідливість, в Eastman «забули» включити цю речовину в перелік елементів, що тестуються. І це незважаючи на те, що саме він був потенційно небезпечним компонентом тритану.
  4. ✅ При порівнянні з полікарбонатом при тестуванні на міграцію сполук при нагріванні до 40°С протягом 10 днів, було виявлено, що з тритану виділилися відразу кілька небезпечних речовин, а з РС-тільки бісфенол А.

Eastman, звичайно, не публікували такі висновки. З'ясувалась істина після того, як звіт Eastman оцінили незалежні токсикологи Університету Каліфорнії.

На тлі викриттів стало зрозуміло, що не весь пластик з маркуванням «BPA free», яке також є на тритані, задовольняє вимоги безпеки. Сьогодні більш актуальним є стандарт «ВР free», що вказує на повну відсутність бісфенолів. Вважати tritan абсолютно безпечним не можна, використання його як сировини для харчової тари не бажано, хоча не заборонено. Але, компанії, які піклуються про свою репутацію намагаються застосовувати безпечнішу сировину – поліетилентерефталат (ПЕТ).

PET: вигідна та практична альтернатива

Поліетилентерефталат або ПЕТ – це сучасний пластик, який широко використовується при виробництві харчової тари, бутлів для води. Серед його переваг відзначимо:

  • ✅ токсикологічну безпеку;
  • ✅ слабку адсорбцію запахів;
  • ✅ стійкість до ударів, низьких температур.

Ці якості зробили його популярною сировиною для виробництва тари одноразового використання. Зокрема, з ПЕТ видують пляшки для води, використовуючи спеціальні преформи для пластикових пляшок. В Україні їх замовити можна у нас.

Компанія «Завод Преформ» займається виробництвом преформ для пляшок з ПЕТ різного обсягу. Ми самі закуповуємо сировину, готуємо її до роботи, забезпечуючи суворий контроль за якістю виробів на всіх етапах виготовлення. У стислі терміни можемо виготовити велику партію преформ, а також ручок для пляшок, пластикових кришок. Крім того, кожному клієнту забезпечується індивідуальний підхід, надається супровід менеджера протягом усього періоду співробітництва, що поряд із гарантією якості вигідно виділяє «Завод Преформ» на сучасному ринку.